Otwarcie pierwszej ścieżki

Już 10 sierpnia w ratuszu prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i członkowie Pastwiska.org oficjalnie otworzą pierwszą suwalską ścieżkę kulturową. Przed uroczystym odsłonięciem tablicy na ratuszu odbędzie się konferencja, na której zaprezentowana zostanie idea ścieżek i pomysły na ich promocję i dalszy rozwój. Początek spotkania o godzinie 14 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Fotokody na tablicach

Tajemnicze fotokody (kody QR) to brama do informacji. Działają jak kod kreskowy w sklepie, tylko zamiast numeru produktu mieszczą inne informacje. Na suwalskich ścieżkach są to zakodowane łącza do stron internetowych poszczególnych punktów ścieżki. Użytkownikom smartfonów czy tabletów taki kod umożliwia szybkie dotarcie do informacji, bo nie muszą wpisywać adresu internetowego, tylko aparatem telefonu skanują…

Relacja z otwarcia ścieżek

W piątek 10 sierpnia 2012 roku Suwałki dołączyły do grona miast, których najciekawsze zabytki oznakowane są tablicami – powiązanymi w szlak kulturowy. W sali konferencyjnej suwalskiego ratusza spotkali się zaproszeni goście: parlamentarzyści, dyrektorzy instytucji miejskich, regionaliści, właściciele zabytkowych obiektów, turyści, media i wszyscy miłośnicy Suwałk. Konferencję otworzył prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Przybliżył istotę inicjatywy lokalnej…

Cmentarz rzymskokatolicki

Zespół cmentarzy siedmiu wyznań Cmentarz rzymskokatolicki został założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w przeszłości, tak i dziś jest największą suwalską nekropolią. Pośrodku najstarszej części w 1853 roku wystawiono neogotycką kaplicę Przemienienia Pańskiego, dzieło architekta Karola Majerskiego. Na cmentarzu znajdują się zabytkowe nagrobki z XIX wieku oraz pomniki i mogiły wojskowe, w tym…

Cmentarze ewangelickie

Zespół cmentarzy siedmiu wyznań Cmentarz mieści groby ewangelików dwóch wyznań: ewangelicko-augsburskiego (luteranie) i ewangelicko-reformowanego (kalwini). Groby kalwińskie zajmują niewielką, południowo-zachodnią część cmentarza. Ewangelicy przybyli na Suwalszczyznę w XVIII wieku z sąsiednich Mazur. Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy znajduje się przy ul. T. Kościuszki. Współcześnie parafia skupia wyznawców z Suwalszczyzny i Mazur.

Cmentarz prawosławny

Zespół cmentarzy siedmiu wyznań Cmentarz wyznawców Kościoła prawosławnego. Znajdująca się tu drewniana cerkiew Wszystkich Świętych została wybudowana w latach 1891–1892 w stylu rusko-bizantyńskim, na planie krzyża greckiego (równoramiennego). Obecnie pełni funkcję cerkwi parafialnej. Parafia prawosławna została utworzona w połowie XIX wieku, kiedy do Suwałk przybyli rosyjscy urzędnicy państwowi wraz z rodzinami oraz żołnierze stacjonującego tu…

Cmentarz staroobrzędowców

Zespół cmentarzy siedmiu wyznań Południowo-zachodnią część cmentarza prawosławnego zajmują groby staroobrzędowców. To mniejszość religijna pochodzenia rosyjskiego, która nie uznała reformy liturgicznej przeprowadzonej w Kościele prawosławnym w latach 1652–1656. Prześladowani, opuszczali Rosję i osiedlali się na ziemiach Rzeczypospolitej i Prus Wschodnich, od XVIII wieku m.in. na Suwalszczyźnie. Molenna (dom modlitwy) suwalskich staroobrzędowców znajduje się przy ul….

Cmentarz żydowski

Zespół cmentarzy siedmiu wyznań Cmentarz żydowski powstał w początkach XIX wieku. Podczas II wojny światowej zniszczyli go Niemcy, wykorzystując macewy (płyty nagrobne) jako materiał budowlany. W latach 70. XX wieku cmentarz uporządkowano, wmurowując ocalałe macewy w tzw. ścianę płaczu. Do 1939 roku Żydzi stanowili znaczną część społeczności Suwałk. Klasycystyczna synagoga znajdowała się przy ul. T….

Cmentarz muzułmański

Zespół cmentarzy siedmiu wyznań Niewielki cmentarz muzułmański powstał na początku XX wieku dla wyznawców islamu służących w armii rosyjskiej. Od połowy XIX wieku do I wojny światowej w Suwałkach stacjonował duży rosyjski garnizon, w którego składzie niewielki odsetek stanowili muzułmanie (głównie Tatarzy). Na początku XX wieku zezwolono im dokonywać tutaj pochówków i tak powstał cmentarz….